HABERLER

26.06.2019 / yenibolgegazetesi.com

Merkez Gebze!

Dijital Medeniyet Derneği tarafından düzenlenen "Eğitimde Dijital Dönüşüm" Seminerleri Bilişim Vadisinde yapıldı.

Dernek adına açılış konuşmasını yapan Halil İbrahim ALTUNDAĞ Dünya çağında yaşanan Dijital Dönüşüm süreçlerininhızla sürdüğünü ülkemizinde bu alanda söz sahibi olma çabasında olduğunu belirterek dernek olarak medeniyet değerlerimizin de bu süreçlere dahil edilmesi gerektiğini ifade etti, Japonların "Toplum 5.0" kavramının yanında bizim de kadim değerlerimiz ile bu süreçleri Medeniyet kodlarımıza uygun kavramlar çerçevesinde gençliğimizi Dijital Medeniyetimizi inşa edecek özelliklerde yetiştirebileceğimizi ifade etti.

SİYASETİN BAŞKENTİ ANKARA SANAYİNİN BAŞKENTİ GEBZE
Gebze Ticaret Odası başkanı Nail Çiler konuşmasına Dijital Medeniyet Derneğini bu etkinlik vesilesi ile tebrik ederek başlayan Çiler, Dijital Medeniyet Kavramının da hayatımıza girdiğini ve bizi bunun gibi pek çok yeni kavramın beklediğini ifade etti, Çüler Yapay Zeka, Robot teknolojileri ve pek çok yenilikçi uygulamanın hayatımızı değiştireceğini ancak bunun da bir süreç olduğunu ifade etti. Çiler konuşmasında Gebze'nin Dijital Dönüşüm deki önemine işaret ederek Kocaelide bulunan 126 Ar-Ge merkezinin 106sının Gebzede olduğunu, 15 Tasarım merkezinin tamamının Gebze de olduğunu, 5 Teknoparktan 4ünün Gebzede olduğunu belirterek Tübitak nezdinde bulunan "Teknoloji Bankası"nın Gebze de kurulmasınıın tesadüf olmadığını belirtti. Konuşmasının sonunda sanayi alanında şimdiye kadar beyaz yakalıları ve mavi yakalıları gördüğümüzü belirten çiler artık metal yakalıların zamanı geliyor, robot çalışanlara robot askerlere ve robot komutanlara hazırlıklı olmamız lazım dedi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİNİ İNSANI İNSAN OLARAK YAŞATARAK GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ
Gebze Kaymakamı Mustafa GÜLER konuşmasına Eğitimde Dijital Dönüşüm konusunun çok önemli olduğunu vurgulayarak başladı, Türkiyede Dijital dönüşüm süreçlerinin çok daha ileri seviyelerde olabileceğini ifade eden Güler Kocaeli bölgesinin ürettiği katma değer ile Türkiyede İhracat, Üretilen vergi, Katma Değerli üretim alanlarındaki tüm grafiklerde İstanbuldan sonra ikinci sırada bulunduğunu İstanbulun 16 Milyon nüfusuna karşılık sadece 2 Milyonluk nüfus ile bu değerleri üreten Kocaeli insanının kişi başına baz alındığında tüm alanlarda açık ara lider olduğunu vurguladı. Gebze ve Kocaeli bölgesinde bulunanOSB ler, AR-GE ve Tasatım emrkezleri, Tübitak ve yeni kurulan Bilişim Vadisi gibi kurumlarla tüm ülkemizin Dijital Dönüşümü için bölgenin önemini vurguladı. Türkiyede İhracağın %6sınun sadece GOSB tarafından gerçekleştirildiğini belirterek istedikten ve çalıitıktan sonra başarının geleceğini belirtti. Mesleki Eğitimin önemine değinen Güler GATEM Gebze Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açılan Dijital Dönüşüm Labaratuvarının açılışını yaptığını ve mesleki okulların bunun gibi gelişmiş labaratuvarlar ile güçlendirilmesi gerektiğini meslek liselerinden dijital dönüşümde rol alacak gençler yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Konuşmasının son bölümünde eğitimde dönüşümü sağlamanın önemini aktaran Güler "İnsanı İnsan yaşatmak çok önemli, dijitallşeme süreçlerini insani ilişkileri ve insanın sosyal konumunu da göz önüne alarak planlamalıyız" dedi.

Doç. Dr Fikret YILDIZ'dan TÜBİTAK DESTEKLERİ VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİ SUNUMU
Etkinlik çerçevesinde bir sunum yapan GebzeLAB Müdürü Doç Dr. Fikret YILDIZ sunumunun başında Gebze Teknbik Üniversitesi hakkında bilgiler vererek nanoteknoloji alanındaki çalışmlaar hakkında örnek çalışmaları tanıttı, ardından Tübitak'ın Orta Öğretim kurumlarına yönelik desteklerine değinen YILDIZ, öğretmenlerin öğrenciler ile birlikte düzenleyecekleri etkinliklere veya öğrenci projelerine yönelik çağrıları takip etmesi gerektiğini belirterek bu çağrılara yönelik proje hazırlanması hususunda önemli noktaları aktardı, Öğretmenlere proje konusu seçiminde öğrencilerini özgün konulara yönlendirmelerini tavsiye ederek Tübitakın 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları -4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları - 4006 Tübitak Bilim Fuarları - 4007 Bilim Şenlikleri desteklerine yönelik ayrıntılar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Haliç Ünv Dekan Yrd. Yrd Doç Turan ŞİŞMAN SANAYİDE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI
Ülkemizde sanayide dijital dönüşüm süreçlerini anlatan Turan ŞİŞMAN son yapıla araştırmalarda sanayi kuruluşlarında Dijital Dönüşüm konusunda yatırım planlayan işletmelerin oranının

Haber Linki - http://www.yenibolgegazetesi.com/gundem/merkez-gebze/8052